top of page

Berberine: Tajná zbraň v boji s nadváhou a zázračný doplněk pro dokonalé trávení?

V dnešním uspěchaném světě je udržování zdraví a vitality stále větší výzvou. Současně se čím dál častěji ozývá potřeba po přípravku, díky kterému lze zhubnout a být fit víceméně bez práce a námahy. Minimálně podle aktuálních trendů na TikToku se zdá, že Berberin je odpovědí v obou těchto případech. Jde o doplněk stravy, který je přírodního původu a je volně prodejný. To ho odlišuje od léku na předpis Ozempic, se kterým je často srovnáván právě uživateli populární sociální sítě.Tajná zbraň pro vaše břicho, to je Berberin. Jedná se o přírodní alkaloid, který se nachází v některých rostlinách, například v Berberis aristata - dřišťálu osinatém. A co dokáže? Má silné protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti, které mohou pomoci při boji proti infekcím trávicího traktu, přispívá k udržování normální hladiny cukru v krvi a může pomoci snížit hladinu cholesterolu. V neposlední řadě je oblíbeným pomocníkem lidí, kteří se snaží zhubnout nebo vyrýsovat postavu.


Sociální sítě v čele s TikTokem se stávají předním udavatelem trendů a to ať už jde o módu, pop kulturu, nebo právě o zdravý životní styl a hubnutí. Jinak tomu není ani v případě strmého vzestupu popularity Berberinu. Ten se pasoval na vrchol oblíbených doplňků stravy, které jsou spojovány s pozitivním vlivem na ztrátu hmotnosti nebo zlepšení citlivosti na hormon inzulin. Předchůdcem Berberinu, alespoň v rámci trendů, bylo léčivo s názvem Ozempic. Ten je ale možné získat jen na předpis od lékaře a primárně slouží k léčbě diabetu 2. typu. Jeho užívání pro účely hubnutí je tak kvůli nutnosti přesného dávkování a aplikování ve formě injekcí nebezpečné pro samotné uživatele a náhlá poptávka navíc vystavuje nebezpečí pacienty, kteří bez něj nemohou plnohodnotně fungovat. Nehledě na to, že jako léčivo může vykazovat některé vedlejší účinky, mezi které se řadí nevolnost, zvracení nebo průjem.


Pokud vás více než hubnutí zajímá právě zdraví a vitalita, je tu několik dalších doplňků stravy, které vám pomohou udržet střevní mikrobiom v kondici. Jedničkou v tomto seznamu musí být zákonitě probiotika. Pomáhají totiž při trávení a zpracování potravy, mají vliv na imunitu, zánětlivost našeho organismu, hladinu cukru v krvi a zneškodňují patogenní bakterie. Jsou k dostání v mnoha podobách, od komplexního spojení probiotik a prebiotik ProbioTen, až po ovocné želé bonbony Probiotika Yummies.


Vyzkoušet můžete také doplňky stravy, které obsahují enzymy podporující správné trávení. Komplex pěti trávicích enzymů DigeZyme je vhodný především pro ty, kteří mají problematické zažívání nebo chtějí bez problémů strávit větší množství jídla než obvykle. Enzym Bromelain získávaný z čerstvých ananasů zase tráví bílkoviny na lépe vstřebatelné aminokyseliny, a proto je vyhledávaný především sportovci.


No a čím jiným ukončit tento článek, než absolutní klasikou v každé české lékárničce na cestách, která pomáhá při pocitu nafouknutého břicha, plnosti nebo při nepříjemném pnutí - aktivním uhlím. Stará dobrá klasika, která najde využití i v roce 2023.


Comments


bottom of page