top of page

Levi’s® uvádí udržitelnost do praxe a z 501® džínů vytvořil platformu pro moderní inovace

Nadčasová klasika s číslem 501 ve třech nových verzích - Plant Based, ze směsi konopí a bavlny a plně cirkulární - spatří světlo světa toto léto 2023V rámci pokračujícího 150. výročí ikonických 501® džínů představuje Levi’s® řadu se třemi novinkami. Plant-Based 501®, džíny 501® ze směsi konopné bavlny, která má stejný ikonický lem jako všechny 501® a plně cirkulární 501® . Tato řada ukazuje, jak účinně se mohou technologie aplikovat i na nadčasovou klasiku a vést cestu do budoucnosti.


Džíny Plant-Based 501® jsou vyrobeny zhruba z 97 % rostlinných materiálů, tedy z certifikované organické bavlny, přírodních barviv, nášivek rostlinného původu a inkoustu vyrobeného z odpadu při zpracování dřeva. Tyto džíny, které budou uvedeny na trh v červenci 2023, předpovídají, jak by mohl vypadat módní průmysl v nadcházejících letech. Důraz na minimalizaci syntetických materiálů, získaných z fosilních paliv, a podpora obnovitelných zdrojů místo oblečení z konečných surovin. Představují celkovou Levi’s® evoluci v inovačním designu, která staví už na minulých sezónách a tvoří nové základy pro budoucí rozvoj.


"Jako společnost, která vyrábí 501® džíny již 150 let, máme příležitost - a zároveň odpovědnost - neustále zkoumat proces výroby našich džínů," říká Paul Dillinger, viceprezident pro inovace v designu ve společnosti Levi Strauss & Co. "Tyto džíny navazují na minulé snahy o vytvoření více cirkulárních džínů a zároveň nám poskytují základ pro budoucí inovace."Džíny Plant-Based 501® mají látku vyrobenou z 100% certifikované organické bavlny dle standardu Organic Cotton Standard (OCS) a jsou barveny rostlinným indigem od společnosti Stony Creek Colors. Barva denimu je inspirovaná archivním odstínem Levi’s®X80. Namísto z kůže je zadní nášivka džínů vyrobena z materiálu MIRUM® od společnosti NFW, který je 100% rozložitelný a bez plastu a nevytváří žádný odpad při výrobě. Vnitřní kapsa je z 100% bavlny a potištěna BioBlack TX, rostlinným černým pigmentem vyrobeným z odpadu dřeva a vyvinutým společností Nature Coatings, dalším spolupracujícím partnerem Levi’s®. Etikety a nitě ve výšivce jsou také 100% bavlněné.


Levi’s® je dlouhodobým fanouškem tzv. konopné bavlny, v průběhu let například prostřednictvím své řady WellThread. Teď Levi’s uvádí na trh džíny ze směsi konopné bavlny se stejným lemem, jaký mají 501® džíny, nabízené v různých odstínech a v provedení pro ženy i muže. Některé navíc s použitím přírodních barviv. Budou uvedeny na trh postupně během celého roku.


Ke 150. výročí se připojují také cirkulární džíny 501®, které byly poprvé uvedeny v roce 2022. Tyto džíny jsou vyrobeny z kombinace organické bavlny a průkopnického vlákna Circulose®. Jde o viskózu vyrobenou společností Renewcell z recyklovaného džínového materiálu a dalších druhů textilního odpadu. Tato formula umožňuje využít mnohem méně přírodních zdrojů a chemikálií při výrobním procesu. Každá složka těhto džínů splňuje přísné pravidlo jednoho vlákna. To umožňuje efektivní recyklaci na konci životnosti oděvu. Nahrazení těchto částí, které by normálně byly vyrobeny ze syntetických vláken - polyesterové kapsy, nitě, štítky a podklady - 100% bavlněnými alternativami, Levi’s® odstranil umělé prvky, které by jinak narušovaly proces recyklace bavlny. Výsledkem jsou nové džín vyrobené z těch starých, plně recyklovatelných.


"Při našem neustálém výzkumu a vývoji se snažíme zlepšovat naše designové postupy a šetřit environmentálními zdroji v každém možném směru," říká Una Murphy, ředitelka designových inovací ve společnosti Levi’s®. "Začleněním udržitelných inovací jak do hlavních, tak do prémiových produktů se učíme, co je možné a jak můžeme dále pracovat na řešení našich největších environmentálních výzev."


Džíny Plant-Based 501® budou k dispozici v kamenných obchodech i online od července 2023.


Comments


bottom of page