top of page

Jiří Kalfař podpoří Obránce zvířat a zavře se do klece!

Známý bojovník proti pravým kožešinám v módě a respektovaný módní tvůrce Jiří Kalfař se tuto středu mezi 11:00 a 17:00 zavře do klece na Malostranském náměstí a podpoří tak jako jediný z lokálního módního businessu akci „Měsíc v kleci“ Obránců zvířat, jejímž cílem je schválení úplného zákazu kožešinových farem na území České republiky od roku 2019. Zákon se ve třetím čtení bude projednávat ještě v květnu.

Ph. spotmagazine.cz

„Jsem dlouhodobě rozhodně pro zákaz kožešinových farem. Absolutně nesouhlasím s drastickým usmrcováním zvířat jen kvůli pohodlí a luxusnímu oblečení lidí. Zvláště v době, kdy lze kožešinu nahradit dalšími kvalitními materiály a koneckonců i dnes již velmi kvalitní umělou kožešinou. Argumenty o mnohem vyšší ekologické zátěži planety při jejich výrobě jsou za mě liché. Kožešina není přírodní produkt. Je to kus zvířecího těla, a aby se zabránilo jejímu rozkladu, je v rámci tzv. činění ošetřována toxickými látkami, jako je formaldehyd a chrom. I samotný provoz farmy je energeticky náročný, zvířata musejí být celý rok krmena, musejí být likvidovány výkaly i stažená těla zvířat. Podle studie je výroba pravé kožešiny oproti výrobě umělé kožešiny třikrát více energeticky náročná. Týrání zvířat rozhodně nepatří do moderní společnosti 21. století“, uvádí Jiří Kalfař.

V Česku funguje 9 kožešinových farem, na kterých je každým rokem usmrceno zhruba 20 tisíc lišek a norků. Jejich zákaz podporuje dle dubnového průzkumu agentury Focus 83 % občanů a otevřeným dopisem jej podpořilo 42 biologů z českých univerzit, vědeckých pracovišť a zoologických zahrad. Kožešinové farmy byly postaveny mimo zákon již v 10 evropských zemích.

bottom of page