top of page

Jak jsou na tom Češi s duševním zdravím a užíváním doplňků?

Stres, psychické problémy a nedostatek spánku. To vše motivuje k užívání doplňků stravy na podporu duševního zdraví. I to zjistil GymBeam díky dotazníku, který rozeslal mezi své zákazníky. Až 76% z dotázaných přitom užívá doplňky stravy na podporu svého psychického zdraví bez předchozí konzultace s odborníkem. Valná většina z nich informace o přínosech užívání doplňků stravy přijímá především ze sociálních sítí a médií. I přes to je až polovina z nich přesvědčena, že pravidelné užívání určitých doplňků stravy opravdu zlepšuje jejich duševní stav, pomáhá jim lépe překonávat vypjaté situace a vyrovnávat se s problémy.


Užívání potravinových doplňků pro duševní zdraví se v posledních letech stává stále populárnější, a mnoho lidí se uchyluje k těmto doplňkům jako k formě samoléčby nejrůznějších problémů. Velkou zásluhu na tom má i oblíbený trend tzv. bio hackingu. Jedná se o set životních změn, které mají maximalizovat potenciál našeho těla a umožnit nám tak cítit se co možná nejlépe. Kromě stravování, redukce stresu a optimalizace spánku, jde samozřejmě také o zvyšování tělesné kondice a cvičení. To ostatně kvitují i výsledky GymBeam dotazníku. Cvičení a užívání vitamínů a doplňků stravy se dělí o první příčky v rámci podpory duševního zdraví respondentů.





Až 90% GymBeam dotázaných užívá doplňky stravy denně. Přes polovinu z nich se shoduje na užívání Ashwagandhy, neboli indického ženšenu. Jedná se o bylinku ze skupiny adaptogenů a připisují se jí pozitivní účinky především při zvládání stresu a schopnosti adaptovat se na něj. V poslední době se stala opravdu oblíbeným adaptogenem a to i díky trendům na sociálních sítích, které ji zviditelnili a ukázali její pozitivní účinky většímu množství lidí.




S celkem znatelným odstupem od známé adaptogenní bylinky, můžeme vidět GABA, kterou užívá 20 % respondentů. Jedná se o kyselinu, která spadá pod nootropika. Běžně se vyskytuje v našem mozku, kde má řadu důležitých funkcí. Jako součást doplňků stravy je nejvíce vyhledávána lidmi, kteří usilují o lepší zvládání psychické zátěže, napětí a bezstarostný spánek. Třetí nejoblíbenější je Kozlík lékařský. Ten se pyšní hned řadou různých účinků. Od péče o kardiovaskulární zdraví, trávicí systém a kognitivní funkce, až po spánek a celkovou relaxaci. Tato blahodárná rostlina tak není v tomto žebříčku žádným překvapením. Další zmiňované doplňky stravy jsou například Bakopa drobnolistá nebo Maca.


Užívání doplňků stravy je populární a respondentům znatelně pomáhá při zvládání stresu a udržování psychické pohody. Ovšem v případě kombinace s užíváním léků je důležité připomenout důležitost konzultace s odborníkem. Některé doplňky mohou interagovat s léky nebo mít potenciálně škodlivé vedlejší účinky. Kromě toho, i když některé doplňky mohou mít přínos v léčbě určitých duševních problémů, neměly by být považovány za náhradu pro důkazem podložené metody léčby, jako jsou léky a terapie.

V ideálním případě by tak lidé, kteří se rozhodnou pečovat o své duševní zdraví, neměli spoléhat pouze na jeden z elementů, ale kombinovat vše výše zmíněné k dosáhnutí optimálního cíle a duševní pohody.


Dotazníkového šetření na téma “Jíst pro štěstí: Jak Čechům pomáhají doplňky stravy zlepšovat duševní pohodu.” se zúčastnilo 500 respondentů z řad zákazníků GymBeam.

Zastoupeny byly tyto věkové skupiny: 18-24 (31,9%), 25-34 (29,6%), 35-44 (18,6%), 45 a více (19,9%).


bottom of page