top of page

Jak si pomoci od bolesti nebo jak předejít demotivaci u cvičení? Booster Academy přinesla odpovědi!

Nejdůležitější je, aby vás pohyb bavil, nebo alespoň co nejméně otravoval. Nedostatek spánku způsobuje snížení prahu bolesti. Kreatin má pro vegany výraznější efekt. Právě taková tvrzení zazněla na květnové Booster Academy, která přinesla řadu témat a navíc i humor.



Třetí Booster Academy se opět nesla především v duchu získávání nových znalostí od odborníků na slovo vzatých. Pohled na kreatin jako na suplement a velkým S, který je vhodný pro sportovce všech výkonnostních kategorií, nám přiblížila Markéta Tesařová. Nutriční terapeutka a fitness trenérka působí také jako copywriter oblíbeného GymBeam blogu.

Pasáž týkající se vegetariánů a veganů osvětlila úskalí této diety vzhledem k tomu, že kreatin je přírodní látkou získávanou především z masa, mléčných výrobků a ryb. Syntetický kreatin, který se tak jako náhrada toho přírodního v těchto případech hojně využívá, má dokonce výraznější efekt, než u diety smíšené, kde jedinec přijímá kreatin přírodní. “Je to z toho důvodu, že počáteční stav kreatinu je v těle člověka, který přírodní kreatin ze stravy nepřijímá, podstatně nižší. Tím pádem se logicky více zvýší a efekt je potom jednoduše výraznější,” uvádí Markéta Tesařová.


S větším množstvím pohybu se přirozeně pojí také občasné bolesti. Ať už jako spouštěč zařazení pohybu do každodenní rutiny, a nebo jako důsledek naopak přehnaného a opakovaného přepínání možností našeho vlastního těla. “Bolest nemusí vždycky přicházet, až když se něco poškodí. Jedná se spíše o takový alarm, který upozorňuje na vznikající problém. Aby mohl člověk s bolestí efektivně pracovat a snižovat ji, je nutné pochopit, proč bolest vůbec přichází,” říká Ondřej Prudil. Fyzioterapeut a správce edukačního profilu na Instagramu @fyzio_kriticky. Tam se, stejně jako ve své odborné praxi, věnuje především šíření vědecky ověřených poznatků o fyzioterapii, tréninku, regeneraci a zdravém životním stylu.


Nikola Kněžourová působí jako lektorka ve Fitfab Strong, vzdělává o fitness a výživě ve FitNut Akademii a o duševním zdraví zase s Brainee.cz. Pomocí příkladů reálných lidí nastínila, jak si správně nastavit (nejen) sportovní time management. Pojmenovala především problém spojený s pocitem demotivace a frustrace, který plyne ze špatné organizace času a rozložení jednotlivých tréninků. Nejdůležitějším faktorem fungujícího sportovního plánu je tak především vyvážená kombinace silového cvičení a aerobních aktivit s regenerační aktivitou.


Čtvrtou a poslední přednášku tohoto večera přinesli Jan Krasinský, Czech Strongman 2021 a Jakub Enžl, ambasador GymBeam. Přednáška na téma principů silového tréninku vnesla zajímavý pohled do tréninkového plánu dvou významných postav současné fitness scény. “Klíč k progresu v silovém tréninku je určitě nezapomínat na core (střed těla), vyvarovat se dysbalancím a nepřehánět to s tréninkem zaměřeným pouze na jednu část těla,” vysvětluje Krasinský, vítěz titulu Czech Strongman 2021.


Komunita těch, kteří milují pohyb a zajímají se o fitness a výživu, se rychle rozrůstá. Nejen proto si GymBeam připravil již třetí odborný pohled na témata, která teď rezonují a přibližují aktuální trendy. Pokud jste na Booster Academy ale nestihli dorazit, nezoufejte. Všechny přednášky budou dostupné na GymBeam Youtube kanále a na oblíbených streamovacích platformách. Další díl nabitý množstvím zajímavých informací a hostů nás čeká již brzy.


bottom of page